• Ar ile Papatya

Ar ile Papatya Hikayesi
Scak bir yaz gnyd. Her yer ieklerle dolu ve hava mis gibi kokuyordu. iek tarlasnn zerinde ar vz vz diyerek neeli neeli uuyordu. Havada o kadar gzel szlyordu ki papatya onu hayranlkla izledi. Umaktan yorulan ar papatyann yanndaki aa dalna konar. Papatya, ar ile konumak ister ve seslenir:
Ar karde ne kadar gzel uuyorsun. Oysa benim kanatlarm yok ve ben senin gibi dnyadaki gzellikleri gremiyorum. Sadece etrafmdaki iekleri gryorum. Bir gn beni de alp gezdirebilir misin? der.
Ar papatyaya kibirli gzlerle bakar ve:

Ben seni nasl taym. Seni asla alp, tayamam. abucak yorulurum, Hem ne yapacaksn dnyadaki gzellikleri, diyerek papatyay gtrmek istemez ve uarak gzden kaybolur. Bu duruma olduka zlen papatya gnlerce alar ve kendisine kibirli davranan ar onu ok zmtr. Aslnda papatyay alp, gezdirebilirdi. Fakat o kibirli davranarak onu kmsemeyi tercih etti.
Aradan aylar geti ve havalar yava yava soudu. Aalar yaprak dkyor ve iekler soluyordu. Fakat papatya halen yapraklarn dkmemiti. O gn havada ary uarken grr ve bal yapmak iin iek aradn fark eder. Oysa oradaki solmadan kalan tek iek papatyayd. Papatyann zerine konmak ister ve papatya arnn konmasna izin vermez. Bu duruma olduka aran ar papatyaya seslenir:
Neden konmama izin vermiyorsun. Bal yapmam gerek. der. Papatya aylar nce kendisine kibirli davranan arnn yaptklarn ona hatrlatr. Durumu hatrlayan ar kendine ok kzar ve papatyadan zr diler. Kendisinin kibri yznden geri evirdii papatyaya, imdi kendi muhta olmutu. Arnn yaptklarn affeden papatya, arnn bal yapmasna izin verir ve bu duruma sevinen ar papatyay alarak dnyay gezdirmek iin havalanmaya balarlar.