Erdoan'dan Fransa dn sert mesaj!

Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan, Fransa dn gazetecilerle sohbetinde gl Trkiye mesaj vererek, "Biz vurduk mu oturturuz. Ne PKK bir ey yapabilir, ne YPG. " dedi.

Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan Fransa ziyareti sonras uakta gazetecilerin sorularn cevaplandrd. Erdoan konumasnda u ifadelere yer verdi;

"Paris ziyaretim esnasnda, Fransa slam Konseyi Ynetim Kurulunu da kabul ettim. zellikle Kuds konusundaki giriimlerimizden duyduklar memnuniyeti ifade ettiler. Ayn durum Sayn Macron ile aramzda geti ve Macron ile yaptmz grmede srail-Filistin, bunun zerinde srarla durduk.Suriyedeki gelimeleri kendisiyle ele aldk. Bu konuda dncelerimiz rtyor. Bunlarla birlikte Soi ve Astana srelerine baknda farkllklar vard. Sonrasnda yaptmz ikili grmelerde o dncelerin yumuadn grdk, bu konuyla alakal olarak bir kere Astanaya ABD gzlemci gnderiyor. Keza rdn orada, Lbnan orada. Sadece Rusya, sadece ran ve Trkiye yok. Bunlar da var. Ondan sonra ikinci etapta bu dncesinin deitiini grdm.

PKK VE FET֒YLE LGL BELGELER VERLD

Tabii Fransada PKK, FET yaplanmas ile ilgili mcadeleyi kendisiyle konutum. Dernek isimlerini de ieren dokman ve belgeleri, Franszca tercmesiyle kendisine verdim. Bunlarn takipisi olmanz istiyoruz, bizde bunlar takip edeceiz dedim. Kendileri de Terrle mcadelede sizler neredeyseniz ben de ayn yerdeyim; mcadeleyi ayn kararllkla ben de vereceim dedi. Temennim odur ki inallah bu mcadeleyi birlikte verme imkn yakalarz.

Tabii ki blgesel konular bahsinde az nce konutuum Filistin bar sreci iki devletli zm konusunda ayn eyi dnyoruz. DEA ile mcadele konusunda aynyz. randa yaanan hadiseleri ele aldk, oradaki bak amz da hemen hemen ayn. Trkiye ve Avrupa ilikilerinin mevcut durumunu ve ilikilerini ele aldk. AB ve Fransadan beklentilerimizi dile getirdik ve g anlamasn kendilerine hatrlattm. u an 3.5 milyon insan bizde, bunlarn tm bakm bizde, yaptmz tm harcama ortada ama sizinkiler bu harcamalar kabul etmiyor. Verilen szler yerine gelmiyor bunlarn hepsini tekrar hatrlattm.

VURDUK MU OTURTURUZ

sraile tehdit oluturacak lkeler zayflatlyor yorumlar var. imdi randa olaylar var yle yorumlar geliyor; Suriye, Irak ve randan sonra hedef Trkiye olabilir mi? Siz de PKKnn Suriyeye yerletiini sylemitiniz. Byle bir risk gryor musunuz?

Yorumlara, varsaymlara deil, biz kendi hedefimizin ne olduuna odaklanmalyz. Kendinizi zayf gryorsanz zaten bittiniz demektir. Ben Trkiyeyi asla zayf olarak grmyorum. Biz vurduk mu oturturuz. Ne PKK bir ey yapabilir, ne YPG. Hadi gleri yetiyorsa, terr koridoru meselesinde yrsnler. Bizim bu noktalarda evel Allaha biz inanyoruz, inandmz iin de stnz. Nasl biz u anda 2 bin kilometrekare arazi zerinde nasl huzur skun getirdiysek, o terr koridoru olarak dndkleri yeri de onlara mezar ederiz. Bu konuda kararlyz, bunu herkes bilecek. Bizim medyamzn da bunun bilincinde olmas lazm. Konuya ABD deil Trkn bak ile bakn. ABD lafa gelince Biz terr rgtnn karsndayz diyor. Ondan sonra da DEAޒa kar yine bir terr rgt olan YPGyi yanna alarak mcadele ediyor. Medyadan bazlar da tutmu, Ne yapsn ABD, tabii ki onlarla yrtecek bu ii diyebiliyor. Milli ve yerli olmak, yanla dmemek asndan da nemli.

AB TEMENNM 2018 YUMUAMA YILI OLSUN

Avrupa cephesinde 2018 ylnda yumuama sinyalleri geliyor. 2018 yl bir ekilde Trkiye-Avrupa ilikilerinin yumuama yl olabilir mi?

Temennim odur ki olsun. Zaten siyasetin iinde buna benzer eyleri ok yaadk. Yaadk ama aldnz tekme tokat yannza kr kalyor. Gnl bunlar olmasn istiyordu ama ne yazk ki bunlar oldu. Avusturya ile benim gemite, ok farkl grmelerim, mterek attmz admlarmz olmutu. Babakanlm dnemimde biz Viyanada mesela Avrupa Birlii ile futbol ma yapmtk. O denli muhabbet ierisindeydik. Ama daha sonra hkmetler deiti, hava deiti, maalesef gerilimler de yaand. zellikle Almanya ile farkl bir sre yaand. Ama mesela Fransa, bu tuzaa dmedi. Buna karlk skandinav lkelerinden bazlar bu tuzaa dt. Temenni ederiz ki bu sreci geride brakalm. Biz ilikilerin sratle toparlanmasndan yanayz. nk siyasette dmanl kalc klmak lke halklarna hibir zaman kazandrmaz, herhangi bir fayda da getirmez.

Peki ne deiti de yani o taraftan yumaama sinyalleri geliyor?

Baz yerlerde iktidarlar deiti. Farkl farkl nedenleri olabilir. nemli olan srecin iyiletirilmesidir.

ANLAMAK STEMEDM

Macron, Trkiyenin AB srecinin yeniden yorumlanmasndan bahsetti. Biz buradan Trkiye olarak ne anladk? Onun demek istedii ey neydi sizce? Bununla ilgili bir deerlendirmeniz var m?

Ben onun tam ne demek istediini anlamak istemedim. Onlarn bizi anlamasna odaklanmay tercih ettim. Ben ne demek istiyorum, o beni anlasn diye dndm. Ne demek istediimizi en iyi biimde anlatmay hedefledim. Hem ieride hem de basn aklamasnda buna odaklandm. Temenni ederim ki bizi anlamlardr.

TUTUKLU SZDE GAZETECLERLE LGL BLG VERDM

Macrona Trkiyede tutuklu bulunan szde gazetecilerle ilgili olarak bilgi verdim. Bunlarn bir blmnn adi sulardan, byk blmnn de terrden ve terrle iltisaktan dolay ieride olduklarn anlattm. Bana baz isimler de verdi. Ben de o isimlerle ilgili olarak, Savclarn ne tr iddialar olduunu aktaran bilgileri size gndereceim. Sizin yargnz nasl saygnsa bizim ki de saygndr dedim. Trkiye insan haklar konusunda, Batl pek ok lkeden ok daha ileridedir dedim.

FRANSADA KAVALANIN AVUKATLARI VARMI

Batda yaananlar ortada. rnein Can Dndar denilen szde gazeteci, Trkiyede 5 yl 10 ay mahkm olmasna ramen Almanyada rahata dolayor. Halbuki kendisi, Trkiyede adli kontrolle serbest braklmaktan istifade ederek kam biridir. Bu adamn FET ile mterek ne tr eyler yapt biliniyor. Paristeki basn toplantsnda biliyorsunuz bir gazeteci de kalkt bana, malum Gezi olaylarnn kahraman Osman Kavalay sordu. Demek ki Fransada Kavalann avukatlar varm! Gezi olaylarnn arkasndaki btn o ilerin kahramandr; Trkiyenin Sorosudur bu adam. O ilerin perde arkasndaki isimdir o. Bu tr insanlarn hangi evrelerde nasl sahiplenildiini grmek de manidar.