Ateperest Rahibin Cmertlii
Allah dostlarndan Mbarek'in olu Abdullah anlatyor: Yllardan bir yl Kabe'ye yapt ziyaretlerden birinde Hz. smail'in makamna girmi ve orada uyuya kalmtm. Uyurken sevgili Peygamberimizi ryamda grdm. Bana u emri veriyordu:

"Hac ibadetini sona erdirip memleketin Badad'a dndnde falan mahalledeki ateperest rahibini ziyaret et ve ona benden selam syle. Ve ona Yce Allah'n kendisinden honut olduunu mjdele." Bu szleri syledikten sonra Peygamber (sav) uykumdan kayboldu. Artk sesini duyamadm. Bir aralk uyandm. "La havle vel kuvvete ill billahil aliyyil azim (Kuvvet ve kudret ancak yce ve ulu Allah'ndr.)" diyerek bu rya eytann vesvesesi olsa gerek dedim. Abdest aldm. Kabe'yi tavaf ettim. Tekrar uyku bast. Yine ryamda ayn emri defa tekrarlayan sevgili Peygamberimizi grdm. Bu defa ryann rahmani olduuna kanaat getirmitim.

Hac ziyaretimi bitirip Badad'a dnnce ilk iim Peygamberimizin emanetini yerine getirmek zere ateperest rahibinin ziyarete varmak oldu. Yal adama nce u soruyu sordum: "Siz ateperest rahibisiniz deil mi? Ben seni gnahkar bir putperest bilir ve Cehennemlik olacana inanrdm. Senin Allah'n honutluuna kazanacak amelin var m?

Ateperestin "evet var" diyerek soruma karlk verdii cevaplar beni bsbtn arrtmt. Putperest rahip yllarca insanlara kendi sapk dininin dolambal yollarn gstermi bir dini liderdi. Drt kzyla drt olunu birbirleriyle evlendirmiti. Bunlarn dn cemiyetlerini yaparken mecusi halka byk ziyafetler ekmiti. En gzel bir kzyla da kendisine denk bir erkek bulamad iin bizzat kendi evlenmiti. O gece yle dillere destan bir ziyafet dzenlemiti ki binlerce mecusi bir bir evine akn etmilerdi.

Btn bunlar hayr yaptm diyerek syleyen ateperest rahibin bu hareketleri dinimizce yasakt. Onun mrik mantna uygundu, ama slam'da ktlklere balk etmek, zina, dolandrclk gibi en ar ve yasak hareketlerdi.

Bu defa rahibe, iyice dnp tanarak daha baka iyiliklerini ortaya dkmesini syledim. Nihayet son olarak u iyiliini dile getirdi:

Bir akam karmda odamda yatyordum. Kapm alnd, ieriye mslman bir komu kadn girdi. Ocan tututurmak iin elindeki lambay, yanmakta olan kandilimden yakmak iin geldiini syledi. Lambasn yakp kapdan karken sndrd ve tekrar yakmak zere odama dnd. Ayn hareketi birka kere daha tekrarlaynca kadndan phelenmeye baladm. Aklma kt eyler gelmeye balad. Acaba kadnn elindeki lamba kapya knca rzgar tarafndan gerekten sndrlyor mu idi; yoksa kadn tekrar tekrar girebilmek iin bir bahane mi icad ediyordu?

Acaba bu kadn benim neler yaptm gzleyen ve evimin iinde bireyler arayan bir casus mudur, diye dnmeye baladm. Anlalan kadn da phelendiimi, iime kurt dtn sezmi olacak ki sonuncu seferinde yanan lambasn iyice koruyup snmesine engel olarak kapmdan kt ve evinin yolunu tuttu. Bir defa iime endie dmt, ben de gizlice odamdan karak kadn izlemeye baladm. Evinin kapsna varnca kadn ieri girdi.

eriden kk ocuklarn dinmeyen alaylar arasnda annelerine "az az yemek ver bize." diye yalvardklarn duydum. Kadn da aresizlik iinde ocuklar ile birlikte hngr hngr alyordu.

Kapy vurarak ieri girdim. Kadn beni karsnda grnce nce aa kald ve arkasndan ziyaretimin sebebini sordu. st ste dnp lamba yakmasndan phelendiim iin gizlice peinden geldiimi, alama seslerini duyunca da ieri girdiimi syledim.

Szlerim bitince kadn derinden bir i ekerek bana u szleri syledi. "Yetim yavrularmla birlikte gnlerden beri az, buna ramen gnlerden beri barma ta basyor ve Allah'tan bakas nnde el amann kklne katlanamyordum. Fakat bugn sana gelirken sabrm iyice tkenmiti. ocuklarma bireyler istemeye kararlydm. Ama bir trl cesaret edip halimi sana aamadm. Bu aknlk ve aresizlik iinde kap ile odan arasnda dnp durdum. Lambann snmesini de utangalma bahane ettim."

Kadnn bu szleri bana ok tesir etmiti. Hemen eve gittim. Hazrda ne bulduysam alp getirdim ve zavall dula verdim. Kadnn yzm glmsemeye balad ve yemeklik bir eylerin eve girdiini anlayan yetim yavrularn lklar da biraz hafifledi. Az nce iinden yasl alaylar ykselen evin kederi dinmi yerine neeli bir hava esmeye balamt. O anda dara dm komunun skntsna geici olarak da olsa are buldum diye iimde anlatlmaz derecede sevin duydum."

Sznn burasnda rahibe "yeter sylediklerin bana kafidir." diyerek szn kestim. ki cihan gnei Peygamberimizin (sav) bizim gzmze, ebedi Cehennem'lik bir kafirden baka deer tamayan bir ateperest rahibine neden selam gnderdiini iyice anlamtm.

Daha nce putperest olan rahibin putperestlii yznden cehennemlikten sonradan mslman olan komuya yapm olduu yardmyla Allah'n honutluunu kazanr. Hak dini olan slamiyyeti kabul ettiinden dolay byle bir evliyann, Peygamberimizin (sav) tavsiyesiyle ziyarete gelmesini hak etmi, bylece deerli Mslmanlarn safhasna katlm olur.

nsanla mr boyunca merhamet ve yardmseverlii retmeye alan yce Peygamberimiz (sav) rahibin komusuna gsterdii yaknl pek beenmiti.

Yce Allah (cc) cmlemizi komularn yakndan gzeten, sk anlarda onlarn yardmlarna komay vazife bilen kullarndan eylesin, Amin!...