Blm, konaklama endstrisinde artan kalifiye eleman talebini karlamaya ynelik gncel, dnya leinde dnen ve kurumlarn lkenin koullarna uygun ynetebilen ynetici adaylarn yetitirmeyi amalarken, rgn eitime girme olana bulamayan kiilere konaklama iletmecilii gibi dinamik ve zgn bir alma alannda eitim frsat da vermektedir. Bu blmde uygulanan eitim modeli, niversite andaki genler iin olduu kadar, bir ite alp rgn retimi izleme olana bulamayanlara, n lisans diplomas olan ve bunu lisans derecesine ykseltmek isteyenlere nemli bir frsat sunmaktadr.
Programn erii: Genelde oteller, tatil kyleri ve restoranlar gibi ok eitli hizmetler veren turistik yerleri ynetebilecek, yabanc dil bilen, mterilerin her trl gereksinimlerini karlamak zere, yksek dzeyde bilgi, beceri, sevk ve idare yeteneine sahip personel yetitirme konularnda lisans dzeyinde eitim ve aratrma yapan bir blmdr.
Blmn amac, turizm sektrnde eleman yetitirmektir. Blmde teorik ve mesleki yetenek kazandran pratik eitim verilmektedir. Konaklama iletmecilii, Turizm letmecilii ve Otelcilik Yksekokulu bnyesindeki blmlerden birisidir. Blm halkla ilikiler uzmanlar, iktisatlar, bilgisayar uzmanlar, turizm rehberleri, gezi-tur operatrleri vs. ile iliki iindedir.
Okutulan dersler nelerdir? Blmn eitim programnda dil eitimi nemli yer tutmaktadr. rencilere ilk drt yarylda 1. yabanc dil, ikinci drt yarylda ise 2. bir yabanc dil eitimi verilir. ngilizce, Almanca, Franszca ve Rusa dillerinin ikisinin temel yabanc diller olarak verilmesi amalanmaktadr. Dil eitiminin yan sra iletme grubu dersleri, muhasebe grubu dersleri ve genel turizm dersleri blm eitiminin temelini oluturur. Okutulan belli bal dersler; genel turizm bilgisi, n bro ve kat hizmetleri ynetimi, genel iletme, pazarlama, genel muhasebe, hukukun temel kavramlar, turizm ekonomisi, turizm iletmecilii, turizm rehberlii vs. eklinde sralanabilir. Blmde iletme ve ynetim dersleri birlikte verilir. Zorunlu staj eitimi vardr.
Meslek iin gerekli kiisel zellikler nelerdir? Blm rencileri genellikle turizm-otelcilik programlarndan gelmektedir. Blm tercih edecek rencilerin genel kltr sahibi, sosyal aktiviteleri gelimi, szel ifade yetenei gl, deiiklikten holanan, doru ve abuk karar verebilen, sabrl, nazik, anlayl, ibirlii iinde alabilen bireyler olmas gerekmektedir. Ayrca yabanc dil bilgisine sahip olmak blm mezunlarnda aranan temel zelliklerdendir.
Meslein alma alanlar: Blm mezunlar, konaklama iletmelerinde, seyahat acentalarnda ve turizmle ilgili tm kamu kurulularnda ve zel kurulularda alma imknna sahiptir. Blm mezunlarnn yaptklar iler, genel mdr, genel mdr yardmcs, nbro mdr, yiyecek-iecek mdr, gece mdr, satn alma sorumlusu, insan kaynaklar yneticisi, rezervasyon sorumlusu, resepsiyon sorumlusu, barlar efi, kat hizmetleri yneticisi vs. eklinde sralanabilir. Meslekte ilerleyebilmek iin, ilk zamanlar resepsiyon memuru, barmenlik gibi blmlerden balanarak, zamanla idarecilik statsne ulalabilir. Ancak iyi derecede yabanc dil bilen, donanm iyi mezunlar, dorudan idarecilik de yapabilirler. Trkiyenin turizm potansiyeli lke iinde ve uluslar aras alanda yeterince tantlamamtr. Yaplacak iyi bir tantm hem turist potansiyelimizi hem de bu alanda alacak elemanlara olan ihtiyac artracaktr.
Bu blm farkl niversitelerde Konaklama ve Turizm letmecilii olarak gemesine ramen, alma alanlar, alnan dersler benzer olduu iin tek balk altnda tantlm taban puanlar ise blm isimleri altnda ayr ayr verilmitir.
Meslei tanma yollar: Meslei tanma konusunda ilk nce dershane veya okul rehber retmeninize danmanzda fayda vardr. Byle bir imkannz yoksa dershane, niversite veya ajanslarn hazrlad meslek rehberlerinden yararlanabilirsiniz. Meslekleri tanmann dier yolu da internet zerinden arama motorlar aracl ile bilgi edinilmesidir.
Meslei uygulayan kiilerle konuulmas ise meslein olumlu veya olumsuz taraflarnn renilmesi anlamnda nemlidir. Meslek odalar ve dernekler de meslein tannmas aamasnda yardmc olacak kurumlardr. Meslek tantm iin insan kaynaklar birimlerinde veya eitim danmanlk irketlerinde ie alm uzman olarak alan kiilere de bavurulabilir. niversite retim grevlileri de meslek hakknda bilgi verebilirler.
Uzman gr: Trkiye, getiimiz 7,8 yl boyunca turizm sektrnde epeyce yol ald. Sektrn bymesi i gc ihtiyacn da beraberinde getirdi. Konaklama iletmecilii gelecekte yldz parlayacak mesleklerden birisidir. Alana ilgi duyanlarn program tercih listelerine almasnda fayda vardr.
Tercih edilme oran: Tahmin edilenin altnda tercih edilen bir programdr. Alana ilgi duyan renciler ise program, tercih listelerinin ilk 5 srasndan birine yazmaktadr.
Mezunlara i bulmada katk salayacak etmenler: Yabanc dil bilmenin katk salayaca unutulmamaldr. Okulun 3.ylndan itibaren yar zamanl iler veya staj yaplabilir. Bilgisayarda ofis programlarna hakimiyet olduka nemlidir. Ayrca okutulan program dorultusunda projeler gelitirilmesi veya projesi sren almalara katlm art puan getirecektir. Varsa okulda en az iki klp faaliyetine katlmanzda fayda bulunmaktadr. Kiisel geliim konular ile ilgili yaplan eitim program, seminer, konferans, panellere katlmak da art bir puandr. Kiisel geliim kapsamnda etkili iletiim,takm oluturma,etkili yneticilik,zaman doru kullanma gibi konular saylabilir. Kiisel geliim hakknda kitaplarn okunmas da ayn fayday salayacaktr. niversite lisenin devam deildir. niversite yllar kiiliin oturmaya balad yllardr. Bu yllarda grup yaantlar deneyimi kiinin kendisini tanmas anlamnda yarar salamaktadr. Sanat ve sporla ilgilenmek ise beden ve ruh salna katk salayacaktr.
Akretim Konaklama letmecilii blm 4 yllk lisans programdr ve akretimin kontenjansz blmlerinden biridir. Blmde kontenjan snrlamas olmad iin 2010 YGS snavnda baraj gemek yeterlidir. ( Herhangi bir rgn eitimde okuyanlar 2. niversite kapsamnda snavsz yerleebilir.)
Akretim Konaklama letmecilii blm harlar ylda 2 taksitte denmektedir. Bu harlarn bir taksiti 190+39Tldir.(2009 Yl iin geerlidir.) 2. taksitte 210+39TLdir ve ubat aynn sonuna kadar yatrlmas gerekmektedir. ubat aynda yatrmadnz takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatrabilirsiniz. ( lk taksiti daima zamannda yatrmalsnz. )
Akretim snavlar her yl ayn zaman diliminde yaplmaktadr. Arasnav Nisann ilk haftas, Yl sonu snav Maysn son haftas ile hazirann ilk haftas, Btnleme Eylln ilk haftas yaplr. 2010 snav takvimi;
Arasnav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010
Yl Sonu Snav ( Final ): 9-30 Mays 2010
Btnleme: 04-05 Eyll 2010
AkretimKonaklama letmecilii Blmnde Grlen Dersler;
1. Snf
GENEL MUHASEBE
GENEL LETME
DAVRANI BLMLERNE GR
KTSADA GR
GENEL MATEMATK
HUKUKA GR
TEMEL BLG TEKNOLOJLER

2. Snf
GENEL TURZM BLGS
SEYAHAT ACENTEL VE TUR OPERATRL
KONAKLAMA HZMETLERNDE KALTE YNETM
OTEL LETMELERNDE KONAKLAMA HZMETLER
OTEL LETMELERNDE DESTEK HZMETLER
YYECEK‐ECEK HZMETLER
ATATRK LKELER VE NKILP TARH

3. Snf
VE SOSYAL GVENLK HUKUKU
TURZM EKONOMS
FNANSAL YNETM
PAZARLAMA YNETM
OTEL YNETM
YNETM BLG SSTEMLER
YABANCI DL

4. Snf
NSAN KAYNAKLARI YNETM
MUHASEBE DENETM VE MAL ANALZ
HZMET TASARIMI
STRATEJK YNETM
GRMCLK
KLTR VE KENT
TRK DL

* Konaklama letmecilii Lisans Programnda staj zorunluluu bulunmaktadr.