nce hayal nedir ona bir bakmalyz. Hayal insan beyninin snrlarn zorlayabilen ender dncelerden birisidir. Hi bir engeli olmadan,hi bir kstlama olmadan dnebildii,dleyebildii dncelerdir. Bazen umut verirler,bazen g,bazense krklklar Dikkatli kullanlmadnda ise belansanlar ve hayalleri 2ye ayrlrlar. Birisi olacak hayaller birisi olmayacak hayaller. imdi bir bak atalm bu hayallereOlmayacak hayaller nedir? Yorulupta yataa yattnzda ya da beynen yorulduunuzda bir sre beyninizi dinlendirmek iin kurduumuz hayallerdir. Kimimiz Spiderman olduumuzu dnr,kimimiz utuumuzu. Olabildike topiklerdir. nsan doasna aykrdrlar. Bir insann yapamayaca eyleri yaparsnz bu hayallerde. Misal ben kendimi Last Air Bender Avatar olarak dlerim. Uarm kaarm ate su bkerim falan filan. Kimimiz Pikachuyu bile dleyebilir. Ama bu hayallerin en kt yan gerekle kartrmanzdr. Yani adam Pikachuyu dnpte yle yaamaya kalkarsa camdan atlayabilir bana bir ey olmaz diye. Ya da ben Spidermanim diye kar evin balkonuna ip atpta zplamaya alrsa toprakla btnleebilir. Ya da gncel dnrsek ben utum diyen bey amcann akbetini yaar. Aman dikkat. Beynen huzura kavuun ama o huzur orada kalsn. Hayat sanmadnz kadar gerek..Olacak hayaller nedir peki? Onlarda gerekle badaan gelecee ynelik umutlar,beklentilerdir. Ama bu hayallerin dierlerinden tek fark gerek hayatla uyumludur. Ama emek ister. rnein bir elma aacnn en tepesindeki gzel elmaya kavumann hayalini kurmak yetmez. Onun iin o aaca trmanmak,eitli riskler almak gerekir. Yok ite hayali kurdum o elmaya sahip olacam diye aacn dibinde ona bakarsanz kafanza decek ey elma deil sadece daldaki kuun gtnden kacak olan boktur. Yani bu tarz hayaller zordur. Onlar gerekletirmek zellikle. Eer tabi idealiniz aacn en alt dalndaki elma deilse. Yok en tepedeki o sulu,o gzel elmaysa idealiniz ite o zaman onu nce hak edeceksiniz. Onu haketmek iin gerekirse yere bir ka defa deceksiniz. stnz silip yere dmenizi salayan o rk dal deil yanndaki salam dal tutacaksnz. Ama her zaman ular msnz? Hayr! Bunu batan kabul edeceksiniz eer idealiniz o en tepedeki sulu elmaysa. Eee ulaamadktan sonra hayalin ne anlam var diye soruyorsanz bu olacak hayaller sanmayn ki daima ulaacanz hayallerdir. Burada nemli olan nokta o en tepedeki elma iin ne kadar yksee trmandnzdr. YaniYani diyorum ki daha ak bir ifadeyle eer hayatnzda en iyisi olmaksa hedefiniz nce onu hak edeceksiniz. rnein bir doktor,dnyann en iyi doktoru olmak istiyorsa nce onu hak edecek. Nasl hak edecek? Kaba tarifiyle kz gibi alacak. Gerekirse gecesini gndzne katacak. Yemeyecek imeyecek. Elenmeyecek. nk o hedefe ulamak onun iin en byk hediye,en byk elence olduunu bilecek. Yahu Night ne yaptn robot yaptn bizi diyorsanz size tek bir cmlem var. Hayat sandnzdan daha gerek. Bu hayatta idealini en tepeye koyanlar nce onu hak edecekler. Hak etmiyorlarsa nce hak etmeyi renecekler. Sonra bilecekler ki bu yolda iki k var. Ya olur ya olmaz. Olacak diye bir kesinlik yok. deali en tepeye koyduunuzda bileceksiniz ki siz dan ardnda sevgilisi olan karncasnz. Ulaamazsanz da o uurda yola deceksiniz. Ya da demin ki rnekteki gibi o elmaya ulaamasanz da siz zaten aacn kimsenin kamad yerdesinizdir. Ama gerekten hak edip,urunda uratysanz. Yoksa a tavuun kendini ku beyniyle buday ambarnda sand yerdesinizdir.O yzden bouna alamayn,evrenize emkirmeyin. nce kendinize drste sorun. Siz o elmann hak ettiini verdiniz mi? Yok eer yapacak gcnz yoksa yine de gznz o elmadaysa merak etmeyin sizin yerinize birisi onun tadna bakacaktr. Siz aada elenirken ya da elendiinizi sanarken o elmay yiyen kii gerekten eleniyor olacak. Night ac konutun bunlar beni at,idealizm olay gzm korkuttu diyorsanz merak etmeyin o aacn alt dallarnda da elmalar var. Kurtlu murtlu ama olsun. O da elma deil mi sonuta?