AYDIN YILMAZ
1937 - 2004
1937 ylnda Bolu' nun Mengen kazas, Kuzgl Ky' nde dodu. Meslek hayatna 1950 ylnda Ankara' da bulak olarak balad. Ankara Bekir Restaurant' ta, mutfak komisi olarak alt. stanbul Liman Lokantas' nda Ala balad ve ayn messesede btn ara kademelerden geerek ikinci eflie getirildi. 1963 ylnda svire Zrich Dolder Grand Hotel' de Otelcilik ihtisas yapt. 1967 ylnda Trkiye' ye dnd ve aba olarak ***an Oteli' ne girdi. 1974'de ***an Oteli' nden ayrld ve bu kez uluslararas bir zincir olan stanbul Sheraton Oteli' ne Executive Chef olarak katld. Ayn yl stanbul Sheraton Oteli' nin zel izni ile eme Altn Yunus Oteli' nin Executive Chef' i olarak aln yapt ve sezon sonunda Kahire Sheraton Oteli' nde Executive Chef yardmcs olarak almaya balad. 1975'de stanbul' a dnerek Sheraton' n alndan itibaren Executive Chef olarak grevine devam etti. 1979' da emekliye ayrld. Ayn yl Amerika' ya giderek zel bir restaurantta alt.

1980' de yurda dnp, Uluda' da Beceren Oteli' ni 4 yl kendi adna altrd. 1981 ylnda Mengen Alk ve Turizm Dernei' ni kurarak 9 yl bu dernein Ynetim Kurulu Bakanln yrtt. Bu sre iinde her yl alk festivali dzenledi. Trkiye' de ki ilk alk okulu olan Mengen Anadolu Alk Lisesi' nin kurulmasn salad. Uzun yllar mesleki okullarda ve niversitelerde eitmenlik yapt. Uluslararas yemek kongrelerine katld. Otuz' un zerinde konferans verdim. "Ann El Kitab" adnda bir kitap yazdm. 18 adet kitap ve kitapkta ismi gemektedir.
Bildii yabanc diller Almanca, ngilizce, Arapa ve talyanca' dr. 16 lkede Trk haftalar dzenleyerek 14 madalya, 351 plaket, 38 diploma ve sertifika kazanmtr.
Mutfak Dostlar Dernei kurucusu ve Ynetim Kurulu yesi olarak grevlerde bulundu. 1996 ylnda Mengen Alar ve Turizm Demek bakan olarak yirmi meslektayla dokuzuncu Cumhurbakan Sleyman Demirel' i ziyaret edip, Mengen Alk Yksek Okulunu at. 1997 ylnda Alar Birlii Derneini kurdu. Kurucusu olduu dernein Bakan olarak sekiz panel dzenledi. Paneller mutfak kltrmz yaatmaktr. En byk ideali ise geni kapsaml Alar kompleksi ve Alar federasyonu kurmakla Alar arasnda byk g oluturmakt.
Hayat ilkler ve baarlarla dolu dolu geen byk usta Aydn YILMAZ, 2004 ylnda vefat etmitir.