Cneyt Arkn'n 50 yllk byk srr!

Ei Gler ile boanma noktasnda olan Cneyt Arkn, 2 yandaki Filiz'e, 18 yana gelince okumas iin bir mektup yazd. te Cneyt Arkn'n 50 yl sonra ortaya kan duygusal mektubu...

Cneyt Arkn ile ei Gler arasndaki anlamazln tohumlar bundan yl nce atld. O sralarda bir gazetenin Cneyt Arkn'n, einden boanp Zeynep Aksu ile evleneceine dair verdii haber, ortal bir anda kartrd, kar-koca iddetli bir az mnakaas ile bugn aralarnda bulunan uurumun ilk iaretini verdiler. Sonra sylentiler, skandallar birbirini kovalamaya balad. Artk gazetelerin, mecmualarn sayfalarnda Cneyt Arkn'n maceralarna ait haberler ba keyi igal ediyordu.
Bunlarn hangisi doru, hangisi yanl, tahkike imkan yoktu. Belki Cneyt haklyd, belki de ei Gler... Nihayet geen yl, gen kadn Levent'teki evini terk etti, babasnn Suadiye'deki evine snd. Araya dostlar girdiler, Yapmayn, etmeyin, ayptr dediler ve ikisini bartrdlar.

Fakat bu zoraki beraberlik pek uzun srmedi. Gler Creklibatr, Ses mecmuasnda kan, bir gece kulbnde ekilmi fotoraf yznden grltl, polis romanlarna, filmlere konu olacak bir ekilde evini ikinci defa terk etti, tekrar baba evine yerleti...
Cneyt Arkn bundan yirmi gn nce avukatna kz Filiz'e 18 yan bitirdii gn verilmek zere be daktilo sayfas uzunluunda bir mektup brakt. Gayesi,
ileride kzna kar kendini savunmakt. Kznn bir gn karsna geip Baba, sen anneme bunlar nasl yaptn, utanmadn m? demesinden ekiniyordu. Gerekten de bir baba iin gemi gnahlarndan tr ocuklar tarafndan sulanmak ac, ok ac bir eydi...

Canm yavrum Filiz'im
Sana bunlar yazmamn bir sebebi var. Bugn 10 Mart 1968, Kurban Bayram'nn birinci gn. Bugn yine annen seni bana gstermedi. Telefonlar yzme kapyor, mektuplarm okumuyor.
Senden ayrlal iki ay oldu. Seni bin yl grmemi gibi zledim. Artk tatl yzn, yava yava hafzamdan siliniyor, gsme dokunan o kck elinin scakl azald. Gnlerdir cehennemin dibindeymi gibi aclar iindeyim. Nedense bayram insanlar daha hassas yapyor. Akama kadar sokakta balon uuran ocuklarn lklarna kulaklarm tkadm. Bin kere adn fsldadm, bin kere Allah'a dua ettim seni bana gstersin diye. Korkular iinde sana geldim. Bana kapy amayacaklarn bile bile...
Eve kar-koca iki dostumu gnderdim. Ben de kede bekledim. Kadn hamileydi. Yz illi, efkatli bir ocuk beklemenin mutluluu iindeydi. Ama benim kadar korku iindeydiler, benim kadar zgndler.
Teyzelerin onlar kovmu, annen, seni pencereden olsun grmeme raz olmam. Sen
teyzenin kucandaymsn, mavi dantelli bir elbisen varm, tatl tatl glyormusun, yaramazlk yapp utanyor, sonra ban saklyormusun. ocuum, bir babadan ocuunu hangi kuvvet ayrr, buna hangi yrek raz olur? Hangi ktlk byle bir sevgiyi yener. Btn duygularm lm gibiydi dnerken. Dnyann btn kurunlar yreime sklm gibiydim. Bir annenin katln, duygusuzluunu, gaddarln neyle izah edecektik? Yanmdakilerin gzlerinde bir ac izah vard.

Denize yaklamtk, deniz kapkarayd. Arabay durdurdum, her ey kararmt,
onlara bakamyordum, hibir kimseye, hibir tarafa bakamyordum. O akam yatakta, bir zamanlar beni lecek kadar seven annenin imdi neden dmanm olduunu, bu kt duygunun douundaki rolmzn derecesini uzun uzun dndm. Ve, kck hayatn yaralayan bizleri eit sulaman iin sana her eyi anlatmaya karar verdim. nk gn gelecek annen ve benim hakkmda binlerce ey duyacak, okuyacaksn. Ve hep bunlar bakalar yapacak ve sen hakkmzda bunlara gre karar vereceksin.

En batan balayacam...
Annenle elleri kitap dolu, zayf, elmack kemikleri kk, uzun sal, yeil gzl bir delikanl iken tantm. Sevgi aryordum. Anneni buldum, incecik bir yz, ufak benekli iri gzleri vard. Bana her eyini verdi. Onunla gzeldim. Topramd, gneimdi, su zerinde kayan bir iek gibi yrrd yanmda. Eskiehir'de hastalarm, acm, kt yemeimi paylat.
Ah ocuum! Dnya onun sevgili yz iin yaratlmt sanki. Sonra garip bir tesadf oldu. Eskiehir'e gelen bir film ekibiyle tantm. Annenin ve benim Salk Bakanl'na 80 bin lira borcumuz vard. Yaadm hayat umutsuzlua gtren, beni korkutan, erkek olarak zen bir sorumluluktu bu bor. O zaman bu umutsuzluk nnde kendimi ortaya koymam gerektiini dndm.
Annenle karar verdik. Bir yl mcadele ettim. Annen, kendi ailesine, hatta benim aileme kar beni korudu, beni yceltti. Paraszdm. Dedenin evinde kalyorduk. Bana kar son derece kibardlar. Ama utanyordum. Leyla Sayar,Halit Refi ve Recep Ekicigil bana yardm etmeye alyorlard.
Duru Film'e kk bir rol iin gnlerce gidip geldim. Resimlerimi ekmek istediler. Beni birisinin nne katp Taksim Park'na gnderdiler. Artk ona tabi olmutum. ki yl doktorluk yapan insan iin delice bir acyd bu. Ne yapacam bilmiyordum.
Odama girerken ceketini ilikleyen 50 yandaki hastalarm dnyor, bana gsterdikleri saygdan utanyordum. Eve gelip eyalarm topladm, annene Anadolu'ya gideceimi syledim. Bana kar koydu, Baarmalsn, baaracaksn dedi. Tekrar ileli gnler balad. Annen tek gcm, tek dayanamd. lk filmime baladm zaman iim bombotu. Subay trenkotum eskimi, ayakkablarm su alyordu. Gnlerimi bir sandvile geiriyordum. Annen hem operada almak, hem okula gitmek zorunda kald, ikiye altm, doymamacasna itiim gnlerdi. Dnya bana hakszlk etmiti.
Yamurlu bir gnd, ince trenkotumun altnda yordum. Ayaklarm srlsklam olmutu. Evden kahvaltsz ktm iin midem acaip bir ekilde kaynyordu. Param saydm, ancak yola yetecekti. Taksim'e geldiimde frn taze ekmek karyordu. Bir ekmek aldm ve onu yedim.
Bir gece sabaha kar annen alyordu. Gzyalarna dokundum, sustum. Annen benden phelenmiti. Hangi davranm, hangi szm onda bu pheyi uyandrmt. Ya da kimler ona tesir ediyordu? Bunda ne dereceye kadar haklyd, ya da ben suluydum. Sana bir rnek vereyim. u kt gnler iinde hakkmda birok dedikodu kt, ite bunlardan :
- Ayrlr ayrlmaz Zeynep Aksu ile evlenecekmiim.
- Selda Alkor ile Bursa'da maceralarmz olmu.
- Evli bir kadnla ilikilerim varm.
nsanlar bakalarnn hayatlaryla oynamaya, onlarn mutluluunu ykmaya baylrlar. Benim yreimin dnyada bundan daha fazla irendii baka ey yoktur. Annenin son iki yldr bana gsterdii korkun sahnelerde kendisinden ok teyzen Gl'n ve evresinin pay vardr.
Sonra iki yl iinde baarlarm, hretim, param oldu, imkanlarm geniledi. Annende de buna paralel olarak dedikodularn, kskanln etkisinde kalmann tesiriyle bir yabanclama balad. Benimle bir yere gitmekten rahatsz oluyor, sokaa kmaktan korkuyordu.
Beni bylesine ykan, insan d bir almaya iten hrs anlayamyordu. Bense yorgundum, bin yl uyuyacak kadar her eyden usanmtm. Btn bunlar annene anlatamyordum. Drt bir yandan kuatlmt. evresi, arkadatalar, kardei, gazeteler ve sokaklar. Bense korkun bir sava iindeydim. Herkes beni yok
etmeye hazr bekliyordu. Kovalanan bir hayvan gibi her an tetikteydim. Ve bu lgn alma iinde yalnzdm, hi kimse kalmamt evremde. Yorgunluktan deli gibi bir ey olmutum. Bu savan iinde annenin yreini gremiyordum. Ona frsat veremiyordum. Hayvanca bencil, yorgun ve gururlu bir erkek rolndeydim. Evet, annenin almak isteyen dii haline gelmesine ben sebep olmutum.

imdi onu sulayaym m?
Yok ocuum!
Anneni beni mahkemeye verdii iin, seni bana pencereden bile olsun gstermedii iin sulayanlara karym. Onu benim kadar kimse anlayamaz. Mahkeme haberlerinde kan resimlerindeki akn, biraz almln rahat tebessmndeki acy yine ancak ben zebilirim.
ocuum bunlar bizim yazmz, kaderimiz. Ama annen bir elini uzatsa kurtulacaktm.
Evet yavrum ac ekiyordum ve yalnzdm. Annenin bende g bildii, kskand her ey, hretim ve param beni bu dnyada yalnz brakmt. nk sularmda, zaaflarmda samimi idim. Suluydum, ama sahte deil, iten pazarlkl deil, cimri deil.
Annenle aramzda byk bir ayrlk da Trk sinemasn asla nemsememesinden ileri geliyordu. Ona gre yaptm btn i basit, aalayc bir eydi. Teyzelerin de ayn eyi dnyorlard. Bu konuda her an beni zmekten zevk alyorlard.
Yavrum, bir erkein ii hayatnn en mhim ksmdr. Gn gelecek sen de anlayacaksn bunu.
Gryorsun yavrum, anneni kazanmak iimi, iimi kazanmak anneni kaybettiriyordu bana. Yapayalnzdm, yine de anneni delice seviyor ve dayanyordum.
Annen darda grev almak istiyordu. Krklareli'ne tayini kt. Kendime gvenim gelir, oyalanrm diyordu. Doru sylemediini biliyordum, gitmek istemiyordu ama, Gitmem gerek diye dayatyordu.
Sonra gnderdim ve gitti. Neden gittiini, neden gitmek istediini kesin olarak
bilmiyordum. Neden raz olduumu da... Ama o gnler lmme bile raz olacak
kadar bezgindim. Tkenmitim. Yokluunun acsn iki gn sonra duydum, ama artk
ok geti. Bana dn diye yalvarmam lazmd, ama yapamadm bunu.

Elimin kolumun neden zincirlendiini, utan ve azap iinde ona yazdm gzel mektuplar neden yrttm, Krklareli'ne gidemeyip belki bin kere yoldan neden
geri dndm yalnz annen ve teyzen biliyor. Ve ileride sen de bileceksin. Ve anneni asla affetmeyeceksin.

Anneni oraya gndermekle bir erkek, bir koca olarak sorumsuz, hatta sulu davranmtm. Bu su gzel hatralar, lm, ak ve eref iin oldu. nk annenin yaptn yapmaktansa lmek daha iyiydi. Buraya kadar ben suluyum. Bunu
kabul etmi, tam bir yl annene ve asla affetmeyeceim teyzene taviz veritim.

Onlarn bana iin iin glmesini bilerek karlarnda gzyalar dkm, alama yiitliini gstermitim.
Yine de sulu benim. Bir kadnn sularn ve faziletlerini kocas yaratr. Annen akmzn eserlerini ykmay, benimle savap beni rezil etmeyi artk grev bilmiti. Bense hala birlememizi ve kt bahtmza kar beraberce kar koymamz teklif ediyordum. nk annenin nasl byk ak, balama, verme, toprak kadar sabr, tevekkl ve inan olduunu yalnz ben biliyorum. Sanki o benimle dodu, benimle lecek.
Ah ocuum! Annenin benim yanmdan baka bir yerde mutlu olabileceini bilsem... Buna inanabilsem... Filiz'im. Bugne kadar sevgime bal kalmak iin her eye katlandm. Bir yerde artk annene de kar kmak zorundaym. Bunca hakszla
layk olmadm ispat etmek istiyorum.

Nedir bu irenlikler, sessizce sevmek ve balamak varken. Ben sularm ve onun sulann bilerek gelecee gvenle, erkeke, dosta, arkadaa, insanca, yiite bakarak yalnz onu seviyorum. Yalnz onun yaratt ve yapayalnz brakmak istedii sevgiyi kurtarmaya alyorum. O ise sevgiye bal kalmay kk grd ve imdi benden daha yalnz.
Artk ona Allahasmarladk diyebilirim.
Baban Cneyt Arkn
6 Nisan 1968 / Trk Nostalji

CNEYT ARKIN KMDR?
Gerek ad Fahrettin Creklibatr'dr. Cneyt Arkn, 8 Eyll 1937 tarihinde Eskiehir'in merkezine bal Karaay kynde dodu. Babas Kurtulu Sava'na katlm Hac Yakup Creklibatur'dur. Aslen Nogay Trkleri'ndendir. Eskiehir Atatrk Lisesi'nde renim gren Arkn, 1961 ylnda stanbul Tp Fakltesinden mezun oldu.
Memleketi Eskiehir'de, yedek subay olarak askerliini yaparken, Gksel Arsoy'un barol oynad afak Bekileri (1963) filminin ekimleri srasnda ynetmen Halit Refi'in dikkatini ekti. Askerliini bitirdikten sonra Adana ve civarnda doktorluk yapt. 1963 ylnda Artist dergisinin yarmasnda birinci oldu. Bir sre i arayan Arkn, 1963'te Halit Refi'in teklifiyle sinema oyunculuuna balad ve 2 yl iinde 30 kadar film evirdi.
1964 ylnda oynad Gurbet Kular filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkn'n kariyerinde bir krlma noktas oldu. Bir sre daha duygusal-romantik jn karakterlerini canlandrdktan sonra yine Halit Refi'in nerisiyle aksiyon filmlerine yneldi.

Bu dnemde stanbul'a gelen Medrano Sirki'nde alt ay sreyle akrobasi eitimi ald. Burada rendiklerini Malkoolu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Trk sinemasna daha nce hi rnei olmayan bir tarz getirdi.
Ksa srede avantrl filmlerin en ok aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere deiik trlerde filmler ekti.
12 Mart dnemi srasnda, 4. Altn Koza Film Festivali'nde (1972) jrinin ilk oylamasnda Ylmaz Gney'i Baba filmindeki rolyle en iyi erkek oyuncu semesine ramen daha sonra siyasi basklarla Gney'in yerine, ilk oylamada Yaral Kurt filmindeki performansyla ikinci olan Cneyt Arkn' en iyi erkek oyuncu seti. Bu karara tepki gsteren Arkn dl reddetti.
Cneyt Arkn sinemasna ayr bir renk getiren, ynetmenliini etin nan'n yapt 1982 tarihli Dnyay Kurtaran Adam zamanla bir klt film haline geldi. 1980'li yllarda lm Savas, Kavga, Srgndeki Adam ve ki Bal Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990'l yllarda polisiye dizilere yneldi.
Cneyt Arkn, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanna sahiptir. Oyunculuun yan sra televizyon izlenceleri sunmu ve ksa bir sre gazetelerde salkla ilgili ke yazarl yapmtr. 2009 ylnda omurgasndaki sinir skmasndan dolay yaklak ay hastanede tedavi grmtr.

zel hayat
Cneyt Arkn ilk evliliini 1964 ylnda kendisi gibi doktor olan Gler Mocan ile yapt. Bu evlilikten kzlar Filiz (1966) dodu. 1968'de boandktan bir yl sonra Betl (Il) Creklibatur ile evlenen Arkn'n, bu evlilikten Kaan ve Murat adlarnda iki ocuu vardr. Kz bir irkette genel mdrlk yapan Arkn'n oullarndan Murat da dizilerde oyunculuk yapmaktadr. Bir dnem alkolizm tedavisi grm olan Arkn, alkol, uyuturucu ve genliin sorunlar konulu saysz konferans vermi, bunlarla ilgili teekkr beratlar ve onur dlleri almtr.
Siyasi yaam
Trk milliyetisi kimliiyle tannan Cneyt Arkn 2002 genel seimlerinde Anavatan Partisi'nden (ANAP) Eskiehir milletvekili aday olmas iin Mesut Ylmaz tarafndan teklif gtrld. Sonraki yllarda i Partisi adna dzenlenen "i Partisi Hkmetinde Greve Hazrz" kampanyasna katlarak, yeniden siyaset sahnesinde adn duyurdu.
07 Austos 2018'de solunum yetmezliinden dolay hastaneye kaldrlmtr.
Usta oyuncusu Cneyt Arkn, Silivri'deki yazlnda yaad solunum sknts yaamaya balad. 81 yandaki usta oyuncu, ambulansla zel bir hastaneye kaldrld. Burada ilk tetkikleri yaplan Cneyt Arkn, youn bakm nitesinde tedavi altna alnd. Genel durumu takibe alnan Cneyt Arkn'n durumunun iyi gitmesinden dolay youn bakmdan kartlarak normal odaya alnd.

Filmleri
Ak ve Kin, Gzleri mre Bedel, Hepimiz Kardeiz, Sokaklarn Kanunu, Ayecik t Pt Kz, stanbul Sokaklarnda, Gnah Kzlar, Sk Dur Geliyorum, Yalnz Deiliz, stanbul, patanlar Kamp, Cehennem Arkadalar, Yankesici Kz, ofr Nebahat Ve Kz, Gurbet Kular, Krk Hayatlar, Srtk, Dudaktan Kalbe, Serseri Ak, Sevgim Ve Gururum, Haremde Drt Kadn, nat Gelin, Ah Bu Dnya, Devlerin Kavgas Horasan'dan Gelen Bahadr, lme Kadar, Sevimek Yasak, Silahlarn Sesi, Canm Sana Feda, Ak ve ntikam, Horasan'n Atls, Fakir Gencin Roman, Satlk Kalp Dii Dman, Fakir Bir Kz Sevdim, ntikam Uruna, Kskan Kadn, Malkoolu, Ac Tesadf, Karanlklar Melei, afakta Kurun, Ayrlk arks, ki Yabanc, Kolsuz Kahraman, ntikam Atei, Yakut Gzl Kedi, Damgal Adam, Gklerdeki Sevgili, Cibali Karakolu, Affedilmeyen, Susuz Firari, tkrldm, Yklan Yuva, Krba Altnda, Malkoolu Krallara Kar, Alpaslan'n Fedaisi Alpago, Bir ofrn Gizli Defteri, Cici Gelin, Ringo Kid, Seni Affedemem, Yzba Kemal, Zengin Ve Serseri, Hac Murat, Namus Borcu, dam Gn, Zehirli Hayat, Pranga Mahkumu, Silahl Paazade, Artk Sevmiyeceim,afak Skmesin, Ekiya Halil (Haydut), Belal Hayat, Malkoolu Kara Korsan, Gk Bayrak, Kader, Ac ntikam, Krolu, lk ve Son, Yzbann Kz, Be Ateli Kadn, Baharda Solan iek, Hac Murat Geliyor, Kader Ayrsa Bile, Son Vurgun (Kurunlarn Yamuru), Sevgili Babam, Vatan Ve Namk Kemal, nsanlar Yaadka, Lekeli Melek

Malkoolu Aknclar Geliyor, Osmanl Kartal, Ala Geyik, Melikah, Byk Yemin Ak Mabudesi, Hayat Kavgas, Malkoolu Cem Sultan, Arm, Balm, Peteim, Selahattin Eyyubi, Ferhat ile irin, Yarm Kalan Saadet, Yusuf le Zleyha / Hazreti Yusuf Hayatm Sana Feda, Adsz Cengaver, Yumurcak Kpralt ocuu, Vahi iek, Her ey Olum in, ki Esir, Battal Gazi, Malkoolu lm Fedaileri, Fakir Aklarn RomanCehenneme Bir Yolcu, Severek Ayrlalm, Kk Sevgilim, Satn Alnan Koca, Adn Anmayacam, Oyun Bitti, Hak Yolu, Kle, Mahkum, Murat le Nazl, ldren rmcek, Nazl le Murat, Hayatmn En Gzel Yllar, l Kartal, Gnahszlar, Yaral Kurt, Aln Yazs, Battal Gazi'nin ntikam, Kara Murat: Fatih'in Fedaisi, Yumurcak Kk Kovboy, Kuu , aresizler, Yaral, Vurgun, Battal Gazi Geliyor, Gnlden Yarallar, Yanama Ac Hayat, Kara Murat Fatih'in Ferman, Oul, Belallar, Day, Kin, Brakn Yaayalm, Babalk Kara Murat Karde Kan, nce Vatan, Yalnz Adam, Battal Gazi'nin Olu Ayr Dnyalar, Kara Murat lm Emri, Karateciler stanbul'da, Polizia Brancola Nel Buio, La , nsan Avcs, Aslan Adam, Babann Olu, Cemil, Deli Yusuf, Kl Aslan, Soysuzlar,Babacan, Babalarn Babas, afakta Bulualm, Kara Murat Kara valyeye Kar, Katlar, Tek Bana, Tuzak, Yarnsz Adam, ki Arkada, Kara Murat, La Belva Dell'Anatolia, Babann Suu, Che Carambole Ragazzi, ahin, Hn, Korkusuz Cengaver, Malup Edilemeyenler, Kara Murat eyh Gaffar'a Kar, Sevgili Olum,stasyon Grgr Ali Akrep Yuvas, Altay'dan Gelen Yiit, Hakanlar arpyor, Gne Ne Zaman Doacak, Baba Oca, Adalet, Satlm Adam, Yklmayan Adam, Cemil Dnyor, Kara Murat Denizler Hakimi, Baskn, Gelincik, nsanlar Seveceksin, Maden, Baba Kartal, Kaplanlar Alamaz, lm Grevi, Grnmeyen Dman, Kara Murat Devler Savayor, Vahi Gelin, Kl Bey, 1979 Kskn iek, Sevgili, Vatanda Rza, ki Cambaz Tayfun, Kanun Gc, Tatl Bela, Sevgilim, Canikom, Spermenler, Sarn Tehlike, Destan Kartal Murat, Rahmet Ve Gazap, Rzgar, Takip, ntikam Yemini, Kader Arkada, retmen Kemal, nce Hayaller lr, Ac Gnler, Su, Unutulmayanlar Doktor, 1982 Son Sava, Drt Yanm Cehennem, Grgr Ali, lmsz, Kelepe, Kanije Kalesi, Son Akn; Dnyay Kurtaran Adam, Erkeke, damlk, l, En Byk Yumruk, ntikam Benim,lme Son Adm, Vahi Kan, Yaadka, lm Savas, Dev Kan, Deli Fiek, Brakn Yaasnlar, Kanun Kanundur, Kartal Bey, Birka Gzel Gn in, Alev Alev, Ate emberi, Parampara, Parann Esiri, Kanun Adam, Kaplanlar, Bin Defa lrm, Doruk, Ka, Kahreden Genlik, Katiller De Alar, Mahkum, Son Darbe, Sert Adam, Tokatlar, Grgr Hafiye, lmsz Ak, Kavga, Babann Olu, Yalnz Adam, Kanca, Sokak Kavgacs, Kral Affetmez, Silah Arkadalar, Vazife Uruna, Yedi Bela, Melek Yzl Cani / Nefret, Sen Alama, Sevdam Benim, Son Kahramanlar, Dklen Yapraklar, Aslacak Adam, nsan Avclar, Cehennem Atei, Drt Hergele, eytann Oullar, Damga, Srgndeki Adam, Tank, Yasak liki, Yaamak, Bombac, afak Skerken, Babam Ve Ben, Muhteem, Serseri, Kzm ve Ben / Gurbet Kadn, Eski Silah, Av, Doktorlar, Polis Dosyas, 1990 ki Bal Dev, Oulcan Bekir, Gln Bittii Yer, Bak Srt, Glge Ekibi, Dnyay Kurtaran Adam'n Olu, Fantastiin Sinemas, Natuk Baytan Belgeseli ,Hicran Soka, lgn, Dersane, lgn Dersane Kampta, Afacanlar Snf, Panzehir Dizileri, Doktorlar, Polis Murat, ieler, Kumarbaz, Merhamet, Zirvedekiler, Uyuturucu, Bizim Ev , Karate Can, Reyting Hamdi, Serseri ahin, Cennet Mahallesi, Kpek, lmne Sevdalar Krmz Ik, Arka Sokaklar, Harem
(Haber7) Derleme - Nusret Odaba